Sanacija poda

Postoji nekoliko vrsta nedostataka betonskog poda koji se mogu pojaviti, uključujući:

Pukotine: Ovo je najčešća vrsta oštećenja betonskog poda, a javlja se kada betonska površina pukne zbog raznih čimbenika kao što su loše stvrdnjavanje, nedovoljna armatura i prekomjerno opterećenje.

 Pukotina u betonskom podu

Stvaranje kamenca: Stvaranje kamenca događa se kada se površina betonskog poda počne ljuštiti ili ljuštiti. To je obično uzrokovano izlaganjem ciklusima smrzavanja i odmrzavanja, soli i drugim čimbenicima iz okoliša.

 

Ljuštenje: Slično otpadanju, ljuštenje je lokalizirano mrvljenje ili otpadanje betonske površine. To je obično uzrokovano infiltracijom vlage i ciklusima smrzavanja i odmrzavanja.

 Ljuštenje betona

Uvijanje: Uvijanje nastaje kada se rubovi betonske ploče uvijaju prema gore zbog diferencijalnog skupljanja i toplinskog širenja.

 Uvijanje betonskog poda

Zaprašivanje: Zaprašivanje je stvaranje finog praha na površini betonskog poda, što je obično uzrokovano slabim površinskim slojem ili lošom završnom obradom.

 

Promjena boje: Ovo se događa kada betonska površina pokazuje nedosljednu boju ili mrlje zbog izloženosti sunčevoj svjetlosti, kemikalijama ili drugim čimbenicima iz okoliša.

 

Mjehurići: Mjehurići su stvaranje malih mjehurića na površini betonskog poda, koje uzrokuje vlaga zarobljena u betonu tijekom procesa stvrdnjavanja.

 

Zračni džepovi: Zračni džepovi se javljaju kada površina betona sadrži šupljine ili zračne džepove zbog nepravilnog sabijanja ili postavljanja betona.

 

Greška spoja: Do grške spoja dolazi kada spojevi između betonskih ploča ne funkcioniraju ispravno, što dovodi do pucanja, uzdizanja ili neravnina na površini.

U svim slučajvima treba napraviti zdravu bazu za nanos epoksida. Znači, ili ukloniti uništen beton, ili izbrusite što nije u redu do zdravog betona i započnete na novo.

Ako beton nije čist, suh i ravan, ne stavite epoksi premaz na betonski pod.

Evo nekih od najčešćih nedostataka koji se mogu pojaviti prilikom nanošenja epoksida na beton:


1. Mjehurići ili rupice: Mjehurići ili rupice mogu nastati kada zrak ostane zarobljen u epoksidu tijekom procesa miješanja ili nanošenja. To može biti uzrokovano nizom čimbenika kao što je neadekvatno miješanje, primjena epoksida na previsokoj ili niskoj temperaturi ili nekorištenje odgovarajuće opreme za nanošenje epoksida.


2. Riblje oči: Riblje oči su kružni krateri koji se mogu pojaviti u epoksidnom premazu. Obično su uzrokovane kontaminacijom betonske površine uljem, mašću ili drugim stranim tvarima.


3. Mjehurići: Mjehurići nastaju kada se epoksidni premaz odvoji od površine betona i formira mjehurić ili balončić. To može biti uzrokovano prekomjernom vlagom u betonu, nepravilnom pripremom površine ili nanošenjem epoksida na previsokoj temperaturi.


4. Neravnomjerno nanošenje: Neravnomjerno nanošenje epoksida može rezultirati neravnomjernim ili mrljastim izgledom. To može biti uzrokovano korištenjem neispravne tehnike nanošenja ili neravnomjernim nanošenjem epoksida.


5. Pukotine ili ljuštenje: Do pucanja ili ljuštenja može doći ako epoksidni premaz nije pravilno spojen na betonsku površinu. To može biti uzrokovano neadekvatnom pripremom površine, neadekvatnim miješanjem epoksida ili nanošenjem epoksida u uvjetima koji su prevrući ili prehladni.
Kako biste izbjegli ove uobičajene nedostatke, važno je pravilno pripremiti betonsku površinu, slijediti upute proizvođača za miješanje i nanošenje epoksida i osigurati da su uvjeti prikladni za nanošenje.

Postoji nekoliko uobičajenih nedostataka koji se mogu pojaviti prilikom nanošenja poliuretanskih premaza na beton.

Neki od najčešćih uključuju:

1. Mjehurići zraka: Zrak zarobljen u poliuretanskom premazu može stvoriti ružne mjehuriće ili mjehuriće na površini betona. To može biti uzrokovano nepravilnim tehnikama miješanja ili nanošenja.


2. Riblje oko: Riblje oko je stanje u kojem poliuretanski premaz ne prianja pravilno na beton, što rezultira malim kružnim ili ovalnim kraterima na površini. To može biti uzrokovano nečistoćama na betonskoj površini ili neodgovarajućom pripremom površine.


3. Narančina kora: Narančina kora je nedostatak gdje se poliuretanski premaz suši s teksturom sličnom kožici naranče. To može biti uzrokovano neispravnom tehnikom nanošenja ili korištenjem neprikladnog valjka ili opreme za raspršivanje.


4. Rupice: rupe su male rupe ili praznine koje se pojavljuju u poliuretanskom premazu nakon što se osuši. To može biti uzrokovano nepravilnim miješanjem ili onečišćenjima na betonskoj površini.


5. Ljuštenje: Ljuštenje je stanje u kojem se poliuretanski premaz počinje ljuštiti s površine betona. To može biti uzrokovano neadekvatnom pripremom površine ili nanošenjem premaza na vlažnu ili prljavu površinu.


Kako biste spriječili te uobičajene nedostatke, bitno je pažljivo slijediti upute proizvođača i osigurati da je površina betona pravilno pripremljena prije nanošenja poliuretanskog premaza. Također je važno koristiti kvalitetne materijale i opremu te nanositi premaz ravnomjerno i odgovarajuće debljine.